Evropský šéfzbrojař: Evropa není připravena na válku. Stále nakupuje mírovým tempem

5. květen 2025

Celá Evropa mluví o nutnosti masivně navyšovat výdaje na obranu. Mezi rétorikou a reálnými opatřeními je ale podle zástupců evropských zbrojovek propast. „V Evropě stále postupujeme mírový tempem. Používáme mírové nákupní a testovací procesy,“ říká Jan Pie, šéf Asociace evropského leteckého a obranného průmyslu (ASD), která zastupuje víc než čtyři tisíce evropských zbrojovek.

Evropské zbrojovky podle Pieho nejvíce znepokojuje fakt, že státy dál ve velkém nakupují vojenský materiál mimo Evropu, zejména ve Spojených státech. Koneckonců i Česko se chystá nakoupit 24 amerických stíhaček F-35, přestože existují i evropské alternativy, jako jsou švédské gripeny.

V některých oblastech sledují evropské zbrojovky výrazný nárůst objednávek, to se týká například lehké munice či dronů. „Ale když přijde na sofistikovanější systémy, jako jsou bojové tanky nebo strategické vzdušné vybavení, tak zde žádný nárůst objednávek není,“ všímá si Jan Pie.

Nemáme zásoby ani dost vybavení

Evropské státy podle něj stále postupují mírovým tempem a netvoří si zásoby vojenského vybavení. „Čísla nejsou tam, kde by měla být. Nemáme zásoby, nemáme objemy vybavení, které bychom měli mít. Máme obranné kapacity, které byly vybudovány pro mírovou Evropu,“ upozorňuje.

Čtěte také

Přitom, pokud se má evropský obranný průmysl dostat do takové kondice, aby zvládl rychlým tempem vyrábět a připravit Evropu na případnou válku, musí státy podle Pieho ve velkém zadávat objednávky evropským firmám už nyní.

Situaci by podle šéfa ASD mohla částečně pomoci opatření, která v březnu představila Evropská komise v tzv. Bílé knize o obraně. Mezi nimi je například program s názvem SAFE, v jehož rámci budou moct státy čerpat výhodné půjčky na investice do obrany.

Kolik času evropské zbrojovky potřebují na zásadní navýšení výrobních kapacit? Proč po některých typech vojenského vybavení stále není v Evropě poptávka? A které zbraně zatím v Evropě vůbec nejsou k dostání? Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.

autoři: Zdeňka Trachtová , and
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.